Konya Yemek Kültürü ve Konya Yemekleri e-kitap indir

Konya Yemek Kültürü ve Konya Yemekleri
Konya mutfağı, Anadolu yemek kültürünün yaşayan en önemli temsilcisidir. Konya Mutfağı Çatalhöyük’ten başlayarak Anadolu’yu yurt edinmiş kadim kavimlerin, kültür ve uygarlıkların izlerini taşır. Çatalhöyük’le başlayan bu kültür Orta Asya göçleriyle zenginleşmiş, Selçuklu saray mutfağıyla rafineleşmiş, Mevlevi mutfağıyla kurumsallaşmıştır. Konya Mutfağı’nın Sille’de yaşayan örnekleri kültürel geçişlerin farklı tarihsellikleri ve kültürleri aşmasının yemek uygulamaları özelindeki yansıması olarak görülmektedir. Konya mutfağı üzerinde konuşurken şu üç hususun altı özellikle çizilmelidir.
•      Dünyada adına anıt mezar yaptırılan ilk aşçıbaşı 13. yüzyılda yaşamış olan Ateşbaz Veli olup, türbesi Konya’dadır.
•      Mutfakta kurumsallaşmanın ilk örneği olan ekipleşme 13. yüzyılda Konya Mevlevi Mutfağı’nda karşımıza çıkmıştır.
•      Konya mutfağı aşçı takımı, kara yemek takımı, iki tuzlu bir tatlı takımı, çebiç sofrası, komşu kaldırması, arabaşı sofrası ve çocuklara özgü bir etkinlik olan şivlilik gibi özgün kurallaşmış menülere sahiptir.
 İkinci baskısı yapılan ve tarihin derinliklerinden günümüze uzanan Konya mutfak kültürü ve uygulamalarını Konya merkezinden bilimsel yöntem ve tekniklere göre derlenen bilgiler temelinde sunan bu çalışma, konuya ilgi duyanlar tarafından güvenle kullanılabilecek bir kaynak niteliğindedir.
Prof. Dr. Nilgün Çelebi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*